Mo Tu We Th Fr Sa Su

Obecní knihovna

Gestor: Jara Georg Meger

Knihovnice paní Marie Zelenková převzala z rukou hejtmanky Středočeského kraje ocenění "Nejlepší neprofesiální knihovník Středočeského kraje roku 2012"

V měsíci únoru 2011 byla v Bašti dokončena rekonstrukce starého, chátrajícího objektu, který nově bude sloužit jako obecní knihovna a multifukční centrum obce. Předchozí zastupitelstvo obce rozhodlo o úhradě veškerých nákladů na rekonstrukci z rozpočtu obce, poté, co byly zamítnuty dvě žádosti o dotace. Práce byly zahájeny na podzim loňského roku, slavnostní otevření proběhlo počátkem března, symbolicky právě při příležitosti Měsíce knihy a zúčastnili se jej dodavatelé, zástupci partnerských knihoven z Brandýsa nad Labem a Mladé Boleslavi a především pak ti, kterým budou nové prostory sloužit, čtenáři. Knihovna podstatně rozšířila svou půjčovní dobu a návštěvníkům bude nabízet nejen knihy a přístup na Internet, ale i prostory pro pořádání besed, promítání, komponovaných pořadů a setkávání komunit obce.

Od 7. března 2011 poskytuje obecní knihovna Bašť své služby v nových prostorách. Fotografie ze slavnostního otevření si můžete prohlédnout zde.

Napsali o knihovně ...

Kontakt: Obecní knihovna Bašť
Za Vilou 204
250 65 Bašť

Knihovnice: Marie Zelenková
Výpůjční doba: pondělí, středa, pátek 16 - 19 hod., sobota  10 - 13 hod.
Internet:
Pravidla použití internetu v knihovně:
1) běžná doba použití internetu pro jednoho návštěvníka je omezena na 30 minut;
2) průběžná kontrola navštívených stránek u dětí využívajících přístup na internet;
3) zákaz práce s vlastními CD a disketami.

Poplatky:
dospělí 20 Kč
děti, studující, důchodci 10 Kč

V měsíci srpnu je knihovna uzavřena.

Knihovna je příjemcem dotací pro obecní knihovny poskytovaných Krajským úřadem
Středočeského kraje.

Na stránkách obecní knihovny vás vítá knihovnice paní Marie Zelenková.

Dovolte mi, abych vás pozvala do obecní knihovny v Bašti a seznámila Vás s její historií i současností.
V kronice obce Bašť je první zmínka o knihovně z roku 1947, kdy byla provedena reorganizace obecní knihovny. Tehdy obsahovala asi 300 knih a bylo zaregistrováno 7 čtenářů. Knihovníkem a také zároveň kronikářem obce byl v letech 1946 - 1951 pan Josef Kučera.
V roce 1951 byla obecní knihovna zřízena z bývalého krámu U Kerštofů.
V roce 1959 byla přestěhována do budovy obecního úřadu. Tehdy měla asi 1400 knih.
V letech 1960 - 1964 pracovala v knihovně jako knihovnice paní Jarmila Šimůnková. V tomto období bylo zaregistrováno průměrně 104 čtenáři, z toho dětí do 15 let bylo 36. Počet výpůjček činil průměrně 1000.
V letech 1965 - 1979 byl knihovníkem pan Josef Michalec. V té době byla knihovna přestěhována zpět do bývalého "krámu" U Kerštofu.

V letech 1979 - 1980 byla knihovnicí paní Jana Pechanová, v letech 1981 - 1982 byl knihovníkem pan Milan Hlušička. V tomto období bylo zaregistrováno průměrně 65 čtenářů, z toho dětí do 15 let bylo 16.
Já pracuji v obecní knihovně od roku 1983. Od tohoto roku do dnešních dnů činil průměrný počet zaregistrovaných čtenářů 60, z toho 32 čtenáři byli ve věku do 19 let. Průměr výpůjček knih byl 4030 a časopisů 2670. Jelikož místnost knihovny U Kerštofu byla nevyhovující, byla dost vlhká a knihy se ničily, byla knihovna v polovině roku 1990 přestěhována do nově adaptované místnosti na Obecním úřadě.
V současné době je v knihovně přes 2000 knih. V policích můžete nalézt knížky pro děti různých věkových skupin - pohádky, dívčí romány, dobrodružnou literaturu. Je zde také výběr knih pro povinnou a doporučenou četbu.
Literatura pro dospělé obsahuje detektivky, historické, válečné i vesnické romány, romány pro žena a jiné.
Z časopisů je možné si zapůjčit: Dívka, ABC, Kačer Donald, Čtyřlístek, Tom a Jerry, Praktická žena, Vlasta, Květy, Zahrádkář, Flora na zahradě, Recepty prima nápadů, Bydlení, Naše krásná zahrada, Náš útulný byt.
Od začátku roku 2007 využívá obecní knihovna služeb Městské knihovny Mladá Boleslav, která nám zapůjčuje knihy různých žánrů.
V knihovně jsou také zapůjčeny knihy z fondu Husovy knihovny v Říčanech.
Knihovna svým návštěvníkům (i neregistrovaným) nabízí zdarma přístup na internet v době výpůjčních hodin knihovny.

Zvu všechny občany k návštěvě Obecní knihovny v Bašti, přijďte rozšířit okruh čtenářů. Těší se na vás

knihovnice Marie Zelenková