Bašť znak
Obec Bašť
okres
Středočeský kraj
Okres Praha-východ

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie > Bašť v roce 2017

Bašť v roce 2017

 

Vánoční sbírka pro opuštěné psy byla opět úspěšná - prosinec

Vánoční sbírka pro opuštěné psy byla opět úspěšná.jpgČlenové kynologického spolku v Bašti i jejich příznivci se sešli společně se svými čtyřnohými kamarády třetí adventní víkend, aby pomohli dobré věci. Dlouhodobě spolupracují s útulkem LESAN z Kralup nad Vltavou, pro který byla určena vánoční sbírka. Při příležitosti předvánočního setkání na na cvičáku na psí louce  vybralo několik desítek kilogramů krmení pro psy a 4 500 Kč pro potřeby útulku. Pro přispěvatele, ale i všechny ostatní návštěvníky bylo přichystáno bohaté občerstvení, teplé nápoje a především pak příjemná předvánoční atmosféra.

 

Vánoční pinčes pojedenácté - prosinec

Vánoční pinčes vstoupil do druhé dekády.jpgPřed Vánocemi se sešly na dvě desítky hráčů při příležitosti jedenáctého ročníku turnaje amatérských hráčů stolního tenisu Vánoční pinčes o putovní pohár věnovaný obcí Bašť. Pravidelným seniorským účastníkům vánočního turnaje začíná vyrůstat konkurence. Tatínkové s sebou tentokrát vzali i děti a některé z nich jim byly zdatnými soupeři. Příští rok tak budou muset organizátoři zvážit rozřadění hráčů do věkových kategorií. Pořádající CYKLO TEAM BAŠŤ přeje všem do příštího roku hodně pohybu a těší se na setkání při sportovních akcích v Bašti.

Výrobky Bašť se baví ozdobí vánoční stromky - prosinec

Vánoční stromky ozdobily výrobky z korálků.jpg

male_logo_bsb.gifPředvánoční atmosféru navodila také výroba vánočních ozdob z korálků, která byla tématem posledního Pátku v Pohodě. Ten byl zároveň poslední akcí pořádanou spolkem Bašť se baví v roce 2017. Členky spolku děkují účastníkům akcí za přízeň a podporu v roce 2017, přejí všem občanům obce hodně zdraví, štěstí, lásky a úspěchů v roce 2018 a těší se na setkávání při tradičních i nových akcích příštího roku.

Fotogalerie

Úspěšná sezóna mládežnické fotbalu - prosinec

Sezónu malých fotbalistů uzavřel Mikuláš.jpgFotbalová sezóna  v roce 2017 byla pro náš mládežnický fotbal velice vydařená. Jak naše mini přípravka, tak mladší a starší přípravky odehrály několik desítek zápasů a turnajů, ze kterých přivezli několik pohárů do naší sbírky. Zvlášť velkou radost nám udělali kluci ze starší přípravky, kteří si v tomto roce vykopali účast v elitní skupině pro Prahu východ. Jako odměnu za dobrou práci našich dětí jsme uzavřeli sezónu Mikulášskou rozlučkou, na kterou nám mimo jídla a pití rodiče upekli velký dort v podobě fotbalového hřiště. Jako host nás přijel navštívit sedminásobný mistr světa ve fotbalovém freestylu Jan Weber, který nás téměř hodinu bavil svým báječným představením. Na závěr nechyběla tradiční trojice Mikuláš, čert a anděl, kteří dětem přinesli plné koše s nadílkou. Velké poděkování patří všem dětem a jejich rodičům za celoroční podporu práce mládežnické SK Bašť. Na všechny se těší v roce 2018 a přeje hezký nový rok SK Bašť junioři.

Mikuláš se svojí partou naděloval - prosinec

Mikuláš se svojí partou opět nezklamal.jpgBaštěcké ženy jsou podepsané pod další skvělou předvánoční akcí, kterou je mikulášská nadílka. Ta začíná již ráno, kdy Mikuláš s anděly a čerty vyráží za zlobivými dětmi do všech tříd mateřské školy, aby vyvrcholila večer na Návsi za přítomnosti stovek návštěvníků. Tajemno, oheň a kouř, světla a hudba už neodmyslitelně patří k náramné show, na kterou se každoročně těší děti i dospělí.

 

Vánoční strom na Návsi už svítí - prosinec

Postávání poprvé společně s rozsvícením stromu.jpg

Pro další adventní akci v Bašti spojily své síly Baštěcké ženy a obecní úřad. A tak se při postávání u svařáčku, které mezi baštěckými obyvateli a návštěvníky obce získává stále větší oblibu, poprvé uskutečnil bohatý kulturní program, který vyvrcholil rozsvícením vánočního stromu na Návsi. Za skvělé navození předvánoční atmosféry patří dík dětem z Mateřské školy Bašť, které vystoupily s pásmy koled, malým gymnastkám z Nové Vsi, které zacvičily ve stylových vánočních kostýmech, společnosti Music Light Effect a Láďovi Cachovi za netradiční vánoční laser show, společnosti Eltodo Osvětlení za vkusné ozdobení vánočního stromu, pracovníkům technických služeb obce za technické zabezpečení akce a především pak Baštěckým ženám, které se v mrazivém a větrném počasí postaraly o přísun horkých tekutin a něčeho malého na zub.

Příprava na Advent - prosince

Společná výroba adventních věnců.jpgmale_logo_bsb.gifV sobotu před první adventní nedělí uspořádal spolek Bašť se baví dílnu na výrobu adventních věnců. Navázal tak na tradici, kterou založilo občanské sdružení Bašť se baví a ve které pak pokračovali baštěčtí zahrádkáři. Pro velký zájem o vytvoření vlastního výrobku se uskutečnily dva běhy, dopolední pro rodiče s většími dětmi a odpolední, kterého se zúčastnila převaha dospělých. Díky akci se účastníci vánočně naladili a vytvořili si úžasné adventní věnce a svícny, které budou jejich domácnosti zdobit po celý advent. Fotogalerie

 

Beseda o měření vodopádu v Africe - listopad

20171123_181051.jpg

V jeden listopadový čtvrtek 23. se v obecní knihovně uskutečnila beseda s cestovatelem Martinem Šílem o tom, jak měřil africký vodopád Tugela Falls. Budou se přepisovat učebnice, protože je nejvyšší.

 

 

 

Martin přinesl místo sněhu vichřici - listopad

Svatý Martin přivezl místo sněhu pořádný vítr.jpgmale_logo_bsb.gifDvě stovky návštěvníků Svatomartinského jarmarku neodradilo větrné počasí a přišly do parku u knihovny prožít svatomartinskou atmosféru. Nejdříve při převozu z Líbeznic uletělo několik stánků, pak se některým stánkařům nepodařilo dojet na místo prodeje, nakonec se plánované divadélko pro děti muselo přestěhovat do Centra pro rodinu Pohoda pod střechu, ale to byl konec všem problémům, se kterými se musel pořádající spolek Bašť se baví vypořádat a zábava mohla začít. Zimní náladu bohužel nenavodil sníh, tak muselo zastoupit Divadlo Koloběžka s hrou Popletená zimní pohádka. Zatímco rodiče ochutnávali svatomartinské víno z vinařství Vajgar z Rakvic, nakupovali výborné koláčky od Kerštofa nebo svíčky, hračky a šperky, děti tvořily ve třech dílnách výrobky s předvánoční nebo vánoční tematikou. Andílky a čertíky z kukuřičného šustí je učila úžasná paní Jiřina Šustrová z Prodejní dílny lidové tradice v Bechlíně, členky Bašť se baví pro děti připravily výrobu vánočních ozdob z korálků nebo andělů z papíru. Prima odpoledne mohli účastníci zahájit nebo zakončit svatomartinskou husou v Restauraci Vila. Byla skvělá. Fotogalerie.

 

Z kukuřice i něco jiného než jen popcorn - listopad

Tvoření z kukuřičného šustí.jpg

male_logo_bsb.gifPo několika dnech mezi nás opět zavítala paní Jiřina Šustrová z  Prodejní dílny lidové tradice v Bechlíně, která se věnuje udržování  lidových řemesel. Tentokrát přivezla vyprané, vybělené i barvené usušené kukuřičné šustí, ze kterého se několik účastnic učilo vyrábět  postavy z betléma - Marii, Josefa a Ježíška. Čtyři hodiny utekly jako voda a výroba z kukuřičného šustí bude pokračovat na Svatomartinském jarmarku, kde si děti budou moci vyrobit čertíky. Fotogalerie 

 

Strašidelný Halloween - říjen 

halloween 2.jpg31. října jsme v Bášti už tradičně oslavili tento původně anglosaský svátek, který je u nás velmi oblíbený. Jako každý rok prošel vesnicí zástup rodičů a dětí s lampióny a v maskách. Po cestě občas narazili na zbloudilé duchy a strašidla. To je však neodradilo a ve zdraví došli až do cíle na fotbalové hřiště. Následovalo opékání buřtů, teplé i studené nápoje a hlavně dobrá zábava.  Děkujeme, že jste přišli v tak hojném počtu a těšíme se na příští ročník.

 

 

 

 

 

 

Perníková dílna ve znamení staročeského vytlačovaného perníku - říjen


male_logo_bsb.gifVšechny činnosti, spojené s pečením perníčků, si vyzkoušeli účastníci Perníkové 
20171021_140701.jpgdílny Bašť se baví. Z Bechlína pod Řípem za námi přijela úžasná paní Jiřina Šustrová y, kterou připravil spolekz Prodejní dílny lidové tradice. Přivezla s sebou „záděl“ těsta, které si děti samy zpracovaly a pak vytlačovaly do několika forem. Paní Šustrová práci doplňovala vyprávěním o staročeském vytlačovaném perníku a tak se nejen děti, ale i dospělí dozvěděli spousty zajímavých informací. Kdo chtěl vyzkoušet tradiční vykrajování perníku, mohl využít již připravené těsto. Dětem chvíli trvalo, než zkrotily neposedná prkénka, jemnou mouku nebo stále se kutálející válečky, ale po chvíli už šly první perníčky do trouby. Centrum pro Pohodu se v tu chvíli nádherně rozvonělo. Protože účast byla nad očekávání velká, pro zdobení perníčků musela posloužit i knihovna. Paní Jiřina Šustrová přijede do Baště do konce roku ještě dvakrát, pro dospělé bude lektorovat výrobu figurek z kukuřičného šustí a ze stejného materiálu si budou moci děti vyrobit čertíky při Svatomartinském jarmarku. Fotogalerie

 

Jak udělat z rajčete kytku - říjen

20171020_181257.jpgmale_logo_bsb.gifJak udělat z rajčete kytku se účastníky Pátku v Pohodě, věnovanému carvingu, snažil naučit kuchař David Beran z Beran Catering Praha. Carving není jen styl lyžování, ale i název pro ozdobné vyřezávání ovoce a zeleniny. A tak se v Centru pro rodinu Pohoda objevily bedny jablek, rajčat, ředkviček a mrkví a všechna ta zelenina a ovoce sloužila k prvním nesmělým krůčkům účastníků za carvingovým uměním. Nikdo se nezranil, prsty zůstaly všechny, některá díla byla i velmi zdařilá, pohodu pátečního večera si rozhodně užili všichni. Fotogalerie

 

 

 

 

Bašť přivítala nové občánky - říjen

IMG_3957.JPG

V sobotu 14. 10. 2017 přišlo do obřadní síně Obecního úřadu v Bašti dvanáct rodin, které představily svá miminka. Do života obce je přivítaly děti z mateřské školy a slavnostní projev starostky obce. Partnery Vítání byly jako tři sudičky Bašť se baví, Centrum volného času Měšice a fotografka Petra Kalibová. Všichni partneři obdarovali děti malými dárky. Požár v Nové Bašti - říjen

Požár.jpg

Následkem požáru na stanovišti kontejnerů na tříděný odpad v Nové Bašti, ke kterému došlo v noci ze 12. na 13. října 2017, bude toto stanoviště několik dnů mimo provoz. 


  

Senioři oslavili svůj svátek - říjen

IMG_20171009_164353.jpg

S několikadenním zpožděním oslavili 9. října 2017 senioři svůj svátek. Popřát a malé vlastnoručně vyrobené dárky jim přišly předat děti z mateřské školy, zazpívat a popovídat Pavlína Filipovská. Vzpomínala na své začátky v Semaforu, na natáčení Kdyby tisíc klarinetů, na spolupráci s Jirkou Štaidlem i na svého tatínka Františka. Příjemné odpoledně bylo podtrženo malým občerstvením. Fotogalerie

Zahrádkáři na Podzimním zemědělci - říjen

20171007_115845_Burst01_resized.jpg

Zahrádkáři a senioři společně jeli na tradiční výstavu - Podzimní zemědělec do Lysé nad Labem. I když sluníčka si v sobotu 7. října 2017 moc neužili, tak při vybírání stromků a květin do našich zahrádek se rozehřáli. Součástí výstavy bylo i vyhodnocení nejlepších plemen ovcí a koz. Zahrádkáře překvapili nevšední čtyřrohé ovce plemene Jacob. V hale C probíhal Gastrofestival, kde mohli ochutnat regionální speciality a zákusky, zejména kokosky vyrobené studenty středních odborných škol a kde předváděl své kuchařské umění Emanuel Ridi. Výstava byla opravdu velmi rozmanitá a každý si pro sebe našel hodně zajímavého. Fotogalerie

Kampaň na dodržování rychlosti v obytných zónách - říjen


Kampaň.jpgDne 4. 10. 2017 uspořádali strážnici Obezní policie Líbeznice pro děti ze zájmového kroužku Mladý strážník měření rychlosti v obytné zóně v Nové Bašti a v ulici Mělnická. Měření probíhalo od 17 do 18 hod. Děti si mohly vyzkoušet práci se silničním rychloměrem a řidičům rozdávali smajlíky za dodržení předepsané rychlosti v obci. Pozitivní bylo, že za celou dobu měření rychlosti žádný řidič nepřekročil rychlost a to v obou směrech. Akce proběhla jako součást podzimní kampaně na připomenutí nejvyšší povolené rychlosti v obytných zónách, která je 20 km/hod.

  

Podzimní bazárek - září

male_logo_bsb.gif

Prodej a nákup na Bazárku v sobotu 23. 9. 2017 zaznamenal rekordní výši 29 tis. Kč, což znamená, že do pokladny Bašť se baví putuje 2 900 Kč na realizaci dalších projektů. 


Kolem kolem Baště - září


IMG-20170923-WA0046.jpgČlenové CYKLO TEAM BAŠŤ ve spolupráci s Bašť se baví připravili na 23. 9. 2017 čtyřicetikilometovou trasu plnou překvapení. V Máslovicích se účastníci nalodili na přívoz, který je převezl přes Vltavu na druhý břeh, po kterém se pokračovalo až do Nelahozevsi. Zpestřením byl přístup do železničního tunelu pod Hostibejkem i úžasná vepřová kolena a žebra u sponzora spolku, bistra Vedlepily ve Veltrusích. Další kilometry cyklisty zavedly do parku veltruského zámku, kde pozorovali daňky, vyfotili se u sfingy a prohlédli si zříceninu egyptského kabinetu. První ročník 2017 Kolem kolem Baště je za námi, ať žije ročník 2018.   Fotogalerie

Loučení s prázdninami - září

IMG_20170916_142036.jpgNa první pohled by se mohlo zdát, že změna termínu na 16. 9. 2017 a názvu baštěckého posvícení přinesla akci smůlu. Ráno se na Bašť škaredila zamračená obloha, odpoledne předpověď počasí slibovala déšť. Nakonec se počasí umoudřilo a chlad a těch pár kapek deště, které spadly, nikoho z parku nevyhnaly.

V rámci Loučení s prázdninami proběhl sedmý ročník Železného Baštěráka. Pořádající CYKLO TEAM BAŠŤ děkuje všem účastníkům za statečné výkony a skvělým fanouškům za elektrizující kulisu během závodu. V dětských kategoriích se porvaly s trasou téměř tři desítky nadšených závoďáků. V kategoriích dospělých pak našlo odvahu okusit chladnou, ale krásně zelenou vodu tucet nadšenců, včetně exotické "Pamely". Té jen lehce pocuchaly účes místní zdivočelé nutrie a kachny, ale jinak všichni účastníci závod absolvovali ve zdraví. Gratulujeme Míšovi Bílkovi, Adélce Červenkové, Jakubovi Juskovi a Petrovi Cucovi, kteří vyhráli dětské kategorie, Janu Pěknému, Janu Ulrichovi a Lence Křížové, kteří obsadili první místa v kategorii dospělých.

IMG_20170916_165435.jpgO program Loučení se postaral Pražský pouťový orchestr, Divadlo Honzy Hrubce, Bašť se baví, Andělky a rocková kapela Theron, o občerstvení obchod U Kerštofa a pivnice U Zelenků. 

Jako součást Loučení s prázdninami se konala výstava20170916_141707.jpg ovoce a zeleniny. Výstavních exponátů se sešlo víc než dost a tak všechny stoly byly plné jablek, hrušek, hroznového vína, rajčat, paprik….. Byly zde zastoupeny i exotické druhy zeleniny, jako například indická okurka a ačokču. Součástí výstavy byla i ukázka vazby květin, kdy si mohli zájemci svázat kytici podle své představy a hotovou si odnést. 
Fotogalerie

Nadace Via podpoří projekt v Bašti - září

Co dál s prostorem za knihovnou.jpgmale_logo_bsb.gifNadace Via rozdělí 2,4 milionu korun lidem, kteří zlepšují své okolí. V osmi obcích, kde se místní lidé rozhodli změnit své okolí, získají grant ve výši 300 000 korun, odborné semináře a pomoc konzultanta. Hodnotitelé vybrali týmy, které chtějí proměnit náves či jiná veřejná prostranství. Konkrétně jsou z obcí Hajnice (Trutnovsko), Josefov (Sokolovsko), Krásno (Sokolovsko), Čepice (Klatovsko), Olomouc – Řepčín (Olomoucko), Olšovec (Přerovsko), Suchá Rudná (Bruntálsko) a Bašť (Praha-východ). Bašť se baví se svou žádostí uspěla v konkurenci cca 80 projektů. Díky grantu bude upraveno prostranství za knihovnou.

Den psa - září 

První zářijovou sobotu proběhl již šestý ročník zábavného odpoledne pro pejsky a IMG_1180.JPGjejich páníčky. I když obavy z deště byly veliké, tak počasí nakonec vyšlo a na psím cvičišti se sjelo několik desítek soutěžících. Pejskové mohli soutěžit v několika kategoriích, a tak porota měla jako obvykle nelehké rozhodování. O muziku se nám opět postaral pan Václav Myška, občerstvení připravila paní Jitka Svobodová a pan Antonín Cukr. Jako vždy byla celá akce dobročinná a výtěžek téměř 5 000 Kč byl věnován psímu útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou. Vítězové se mohli těšit na krásné ceny v podobě dárkových balíčků. Po celé odpoledne probíhaly ukázky výcviku našich psů, vyhledávání drog, všichni měli možnost vyzkoušet si obrany a další. Také tombola byla letos velmi bohatá na krásné poukazy. Závěrem byl vyhlášen nejkrásnější pes dne a tím byla letos fena dobrmana Matylda. Fotogalerie

 

Bašť se bavila v Českém ráji - srpen

IMG_20170810_124137.jpgmale_logo_bsb.gif

Bašť se baví po pěti letech obnovila tradici týdenních prázdninových pobytů rodin z Baště na některém z krásných míst České republiky. Po Krkonoších, Lipnu, Slapech a Máchovu jezeru tentokrát v druhém srpnovém týdnu zavítala do Českého ráje, do oblasti Prachovských skal. Děti už povyrostly a tak byl pobyt cykloturistický. Obrázky z pobytu si můžete prohlédnout na webu spolku nebo na facebookové stránce Bašť se baví. Cykloturistický pobyt Bašť se baví v Českém ráji 2017 je za námi, ať žije pobyt 2018. Na jakém dalším úžasném místě je zatím velká neznámá i pro organizátory.

Veteráni na Návsi - srpen


P1010782.jpegVeteráni na Pláži jsou především festival krásných starých aut i motocyklů v pískovně Beach Park Mlékojedy u Neratovic. Letos proběhl již 3. ročník. Startovalo se v sobotu 5. 8. 2017 a končilo v neděli odpoledne. Tentokrát poprvé se veteráni podívali do Baště, kde se na Návsi uskutečnilo několik disciplín. Veteráni si baštěckou Náves prostě oblíbily. Fotogalerie

 

 

Pouť - červenec 

IMG_9755.JPG

Tradičně je druhý víkend v červenci zasvěcen pouťovým oslavám. Ty ráno začínají jízdou mopedů, pokračují fotbalovým turnajem, večerní zábavou a končí v neděli turnajem nohejbalovým. Vítězem nohejbalového klání se stalo družstvo z obce Sedlec ve složení V. Kalous ml., J. Raitoral a V. Kalous st., jenž ve finále zdolalo mužstvo z Baště. Fotogalerie 1, Fotogalerie 2

 

Klecanská rallye - červen

Akce první poloviny roku uzavřela přehlídka historických vozidel, která IMG-20170611-WA0007.jpg
v rámci Klecanské ralley zavítala již poněkolikáté do Baště na Náves. Účastníci závodu zde plnili soutěžní disciplíny, obyvatelé Baště tak měli možnost si vozy a motorky důkladně prohlédnout. Fotogalerie

 

 

Dokončení chodníku Ke Střelnici - červen

Výstavba chodníku.jpgChodník spojující lokalitu Za Bažantnicí s Hlavní ulicí nebyl dosud dokončen (chybí svislé i vodorovné dopravní značení), zkolaudován ani předán obci. Při přecházení proto dbejte zvýšené opatrnosti.

 

 

Alenka v kraji zázraků - červen

male_logo_bsb.gifUž v únoru Bašť se baví zajistila pro 51 účastníků divadelníhoIMG_20170604_175201[1].jpg
zájezdu do Prahy vstupenky na rodinný muzikál Alenka v kraji zázraků. Autobus, na který finančně přispěla obec Bašť,  dovezl děti a především maminky, ale i babičky a jednoho tatínka  do blízkosti Divadla Hybernia, kde se představení hraje. Muzikál je volně inspirovaný příběhy Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem světově proslulého anglického spisovatele Lewise Carrola. Alenka se i v muzikálu setkává s Kloboučníkem, Zajícem Březňákem, Houseňákem, přemoudřelým Valibukem i potrhlým Bílým a Černým rytířem, vypočítavou Srdcovou Královnou, jejímž protějškem je laskavá Bílá Královna. Návštěva muzikálu se odehrála 4. června a byla vyvrcholením víkendových oslav Dne dětí v Bašti. 

Den dětí - červen

IMG_20170603_180241.jpgPrvní červnovou sobotu oslavily děti svůj svátek. Slavnost se konala v parku na Hlavní, kde stromy v tropickém vedru poskytovaly příjmený stín. Dětem přijeli zahrát po několika letech opět Komedianti na káře a svým divadlem a žonglováním i balónkovou dílnou sklidili obrovský úspěch. Tentokrát přijeli i se středověkým jarmarkem a tak děti měly možnost vyzkoušet si brnění, potěžkat zbraně, nasadit přilbice, děvčata tkala koberečky nebo si vyzkoušela sítotisk, většina trpělivých dětí si vyrobila svíčky. V rámci oslav Mezinárodního dne dětí byly vyhlášeny výsledky X. Baštěckých sportovních her pro děti a mládež, děti soutěžily a tancovali pod vedením oblíbených Andělek. Členové spolku Kulínek pro děti upekli sladké překvapení, výborné perníčky. Fotogalerie

 

X. Baštěcké sportovní hry pro děti a mládež - červen

male_logo_bsb.gifJubilejní 10. ročník Baštěckých sportovních her pro dětiBaštěcké sportovní hry v Líbeznicích.jpg
a mládež přinesl několik novinek. Závody se uskutečnily jako atletický víceboj, takže vítězové nebyli odměňování za výkony  v jednotlivých disciplínách, proběhly v Líbeznicích v krásném prostředí sportovního hřiště Duhovka u základní školy a byly připraveny ve spolupráci s profesionály z oddílu Atletika Líbeznice. Děti z Baště tak měly jedinečnou příležitost porovnat své výkony s dětmi, které se atletice věnují. Aby nebyly ochuzeny o stupně vítězů, vedle absolutního pořadí byli vyhlášení i nejúspěšnější atleti z Baště. Přesto se několika atletům podařilo proniknout i na medailové pozice v rámci absolutního pořadí. Sportovní dopoledne, kterého se zúčastnily více než čtyři desítky dětí, vyvrcholilo odpoledním medailovým ceremoniálem při oslavách Dne děti. Gratulujeme všem vítězům i poraženým, děkujeme rodičům, že děti do Líbeznic odvezly a po celou dobu závodů je hlasitě povzbuzovali a spoluorganizátorům z líbeznické Stonožky a Atletiky Líbeznice za pomoc. Fotogalerie

Údržba pozemků - květen

IMG_20170601_091301.jpg

Pokud vás trápí neudržovaný pozemek v sousedství vaší nemovitosti, pošlete fotografii s uvedením data a čísla pozemku nebo jakoukoliv jinou jednoznačnou identifikací pozemku na bast@c-box.cz. Vlastníka pozemku vyzveme k jeho údržbě, pokud tak neučiní, předáme podnět k zahájení správního řízení odboru životního prostředí Městského úřadu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

 

Dny nad Prahou - Cyklistické mistrovství MAS Nad Prahou - květen

Cyklistické závody pro širokou veřejnost XCO Beckov se uskutečnily Cyklisté z Baště několikrát na stupních vítězů.jpg
v neděli 28. května na trati na hranici katastrů obcí Klíčany a Bašť. Pořadatelé závodu ze Sokola Veltěž s podporou MAS Nad Prahou připravili již 4. Mistrovství regionu Nad Prahou v závodech na horských kolech. Cyklistickými mistry se tak mohli stát i amatérští cyklisté zařazení podle věku do celkem 23 kategorií.

A protože heslem pořadatelů je poznávání a setkávání lidí z regionu Nad Prahou, předcházelo samotnému závodu několik tréninků pod vedením zkušených cyklistů z TJ Sokol Veltěž. Všichni si tak mohli vyzkoušet trať závodu a třeba se i něco přiučit od průvodců, kteří ochotně poradili jak bezpečněji a rychleji jezdit na kole, jak překonat nějakou překážku.

V letošním roce se z Baště závodu zúčastnila necelá desítka cyklistů od těch nejmenších na odrážedlech až po ty z kategorie nad 50 let. Cyklistickými mistry regionu Nad Prahou se stali Tobiáš Němec, Míša Cucová, Honza Ulrich a Petr Cuc. Gratulujeme. Fotogalerie

Dny nad Prahou - Naučnou stezkou na Beckov - květen

Naučnou stezkou na Beckov.jpgmale_logo_bsb.gifBašť se zapojila do třídenního projektu Dny nad Prahou, který pořádala Místní akční skupina Nad Prahou a uspořádala soutěž pro rodinné týmy na Naučné stezce Beckov. Poslední květnovou sobotu si prošlo naučnou stezku více než 30 rodin, z nichž se 26 zapojilo do soutěžení o Nejúspěšnější rodinu na naučné stezce. Děti plnily dovednostní úkoly, rodiče odpovídali na otázky z přírodovědy, historie Baště nebo tipovali vzdálenost stezky. Letošního zápolení se zúčastnila i rodina Zítkových, která v uplynulých letech několikrát získala pohár Rodinného víceboje Bašť se baví, bohužel nevyšla z něj vítězně a tak starostka obce mohla v rámci oslav Dne dětí předat cenu tentokrát rodině Červenkových. Gratulujeme a pro všechny zvídavé a zvědavé – vzdálenost od 1. k 8. informačnímu panelu naučné stezky je 754 metrů.

Výlet za stříbrem - květen

Zahrádkáři uskutečnili 20. 5. 2017 výlet do Kutné Hory. První zastávka byla IMG-20170525-WA0003.jpg
v Chrámu sv. Barbory (památka UNESCO). Potom se prošli kolem Jezuitské koleje z r. 1667 směrem k Hrádku. Zde si oblékli oděv a helmu. Po krátkém výkladu pak prošli důl, kde se těžilo stříbro. Dále šel každý  účastník navštívit další památky dle svého uvážení. Například Vlašský dvůr, Dačický dům, kostel sv. Jakuba, kostel Matky Boží. Všechny památky Kutné Hory nestihli projít. Např. muzeum duchů, muzeum lega, alchymistickou dílnu. Počasí přálo a tak se v dobré náladě vrátili zpět do Báště. Fotogalerie

 

 

Kolem kolem Baště - květen

IMG_20170520_114414.jpgmale_logo_bsb.gifV  sobotu 20. května navázal CYKLO TEAM BAŠŤ na více než stoletou tradici cyklovyjížděk po okolí Bašti organizovaných bašteckými cyklistickými spolky. Ve spolupráci s Bašť se baví a Obcí Bašť připravil akci se třemi trasami o délkách 15, 30 a 50km, aby si mohli na pohodu šlápnout do pedálů cyklističtí začátečníci, ale i ti co už toho mají odjeto více.  Všechny tři trasy byly vedeny nenáročným terénem směrem k Brandýsu nad Labem tak, aby se při zpáteční cestě potkaly na mratínském hřišti. Po krátkém občerstvení a probrání zážitků celý peloton společně vyrazil s mírným větrem v zádech k cíli. Na všechny tam čekalo něco na památku. Poděkování za osvěžující průběh akce patří všem účastníkům, partnerům a počasí, které nedalo na meteorologické předpovědi. Kolům zdar, a těšíme se na podzimní pokračování. Jiným směrem, ale zase s úsměvem. Fotogalerie

Nový kontejner na baterie - květen

Od května máte možnost ukládat použité baterie v úředních hodinách do IMG_20170508_071934.jpg
kontejneru na Obecním úřadě.

 

Afrika pod kůží

IMG_20170518_201752.jpg„Mám Afriku pod kůží. Jak se to stalo? Nevím to jistě, ale mám pár tušení. Když jsem tam jel poprvé, ptal jsem se kamaráda, který vyrážel na svou desátou cestu, proč se neustále vrací. Co nového tam může vídat, co ho ještě dokáže překvapit. On se jen pousmál a řekl, že až tam přijedu, pochopím to", uvedl svou přednášku o cestách do Afriky cestovatel Martin Šíp, který navštívil obecní knihovnu v květnu.

Pochopil jej, ale to porozumění je téměř nesdělitelné. Miluje černý kontinent pro jeho krásu. Pro noci a rána, kdy kolem vašeho stanu zní Afrika tak nahlas, až se zdá, že všechna ta zvířata sedí těsně vedle vás.

Miluje ho pro časná vstávání, kdy se slunce ještě nevyhouplo nad obzor a on - tvor tak milující spánek - spěchá ze stanu s očima dychtivýma poznat, co dnes uvidí.

Miluje ho i pro jeho lidi. Tak jiné, než jsme my. Nikam nespěchající, většinou usměvavé a vždy připravené využít příležitosti získat od vás cokoliv jste ochotní postrádat. Nezáleží na místě a chvíli. Jdete přes hraniční přechod a voják u brány z pletiva se na vás usměje a poví, že se mu vážně moc líbí váš šátek. Že by ho chtěl. Vy odpovíte, že to je dobře, protože je to vážně skvělý šátek, ale máte tu jen ten jeden, a když mu ho dáte, vaše pleš bude týdny plakat. Vycení zuby v širokém úsměvu a odpoví, že to nic, že to je jasná věc.

A tak píše, stříhá, leští fotky a snaží se vyprávět. S dalšími zážitky z cest za námi přijede v průběhu října nebo listopadu. O přesném termínu vás budeme včas informovat. Fotogalerie 

Vítání nových občanů obce  - květen

Vítání občánků.jpgV květnu obec přivítala dalších 14 nových občanů Baště. Počet obyvatel k 1. 1. 2017 dosáhl hodnoty 2 335. Fotogalerie


 

Uctění památky padlých - květen

V pondělí 8. května položila starostka obce věnec u památníku obětí IMG_20170508_071713.jpg
1. a 2. světové války a uctila tak památku  padlých baštěckých občanů ve 2. světové válce.

 

 

 

Pátek v Pohodě - květen

IMG_20170512_194351.jpgmale_logo_bsb.gifNa páteční košíkování jsme připravily několik technik na výrobu košíčků a košíků, nakonec přednost před háčkováním nebo pletením z papíru dostala chuť vyzkoušet si práci s pedigem. V závěru večera nakonec vznikl i jeden háčkovaný košík. Jak nám šla práce od ruky i jak se nám třeba nedařilo trhat staré prostěradlo na stejně široké úzké proužky, se můžete podívat ve fotogalerii.

Pálení čarodějnic - duben

V Bašti se 30. dubna na akci sešlo několik stovek lidí. Organizátorem byl již IMG_20170430_183844.jpg
tradičně SK Bašť, který postavil hranici a postaral se o nabídku občerstvení. Jde o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní jarní svátek, rozšířený o tomto datu zejména v Evropě. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Tuto noc se lidé scházeli a scházejí u zapálených ohňů, z pozemků vyčištěných pro příští obdělávání pálí staré klestí, a slaví příchod jara. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice na prokletém místě (například na popravišti) slétají na čarodějnický sabat. Tato noc byla jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti. Fotogalerie

Tržnice Zahrady Čech - duben

Tržnice Zahrady Čech.jpgKlub seniorů 8. dubna uspořádal pro obyvatele Baště zájezd do Litoměřic na Tržnici Zahrady Čech. Po zimní nejistotě, zda se veletrh vůbec na litoměřickém výstavišti uskuteční, nakonec druhou dubnovou sobotu vyjelo skoro šedesát účastníků zájezdu směr Litoměřice. Nejistota pořádání výstavy se podepsala na menším počtu vystavovatelů, ale nálada v autobuse i na výstavišti byla výborná. Počasí tentokrát přálo.

Bezpečný domov - duben

IMG_20170427_171422.jpg

Opět zajímavá beseda, kterou se strážníky Obecní policie Líbeznice zažila desítka členů Klubu seniorů a jedna starostka. Dvě hodiny tentokrát nestačily, tak zajímavé byly příspěvky. Moc děkujeme pánům Rudolfovi Sedlákovi a Jiřímu Vackovi. Fotogalerie

 

Velikonoční jarmark - duben

IMG_20170409_104158_1.jpgmale_logo_bsb.gifKrásné počasí, desítku stánků, divadelní představení s velikonoční tematikou společnosti Koloběžka, skákací hrad, kolotoč, několik výtvarných dílen, to vše si pro návštěvníky připravil tým Bašť se baví na druhou dubnovou neděli, kdy se v Bašti konal první Velikonoční jarmark. Modrá obloha, rozkvetlá magnolie, zelenající se vrbičky vytvořily skvělou kulisu pro příjemně strávené víkendové dopoledne nebo odpoledne, které mohli návštěvníci spojit s obědem, procházkou, hraním kuliček nebo kroketu.IMG_20170409_114549_1.jpg Děti si upletly více než 30 pomlázek, ozdobily na 200 vajíček, vyrobily si přes 20 velikonočních zajíčků, maminky si naaranžovaly více než 20 velikonočních věnců. Polovinu výtěžku věnoval spolek Bašť se baví  nově vzniklé společnosti poskytující domácí hospicovou péči HOSPIC TEMPUS, z.s

Fotogalerie

Ukliďme Česko - duben

V průběhu čtyř víkendů se na dvě stovky dobrovolníků zapojily do úklidu Baště a jejího okolí. Všem moc děkujeme.

Před pár lety nová iniciativa Ukliďme Česko v naší obci zakořenila a IMG_20170401_111545.jpgv letošním roce se řady dobrovolníků, kteří budou uklízet, opět rozšířily. Jako první uklidili rybáři okolí rybníků, další víkend pokračovali zahrádkáři, kteří se starají o park u Vily a následovali je první dubnový víkend nováčci při uklízení, a to děti z juniorské části SK Bašť. Ty se postarali o alej na Beckov, kde je nebudou ohrožovat projíždějící automobily. Úseky podél hlavní silnice směrem na Klíčany uklidili členové CYKLO TEAM BAŠŤ, o část kolem cyklostezky a mezi Novou Baští a lokalitou Nad Dvorem se postarali dobrovolníci z řad obyvatel lokalit. Věříme, že všichni, co jsme přidali ruku k úklidu, pak budeme i více všímaví ke svému okolí a dokážeme ty „nepořádné“ upozornit na jejich nevhodné chování. Fotogalerie

Pátek v Pohodě - duben

IMG_20170407_212125.jpgmale_logo_bsb.gifJahody a šampaňské se stávají tradicí při kreativních pátečních večerech v Pohodě. Vzhledem k přípravám Velikonočního jarmarku a sobotnímu úklidu Baště byla účast poloviční, ale o to intenzivnější. Od polymerové hmoty jsme se některé odpoutaly až těsně před půlnocí a jedna z nás se "protvořila" až do následujícího dne. A opět jsme se dohodly, že se sejdeme ještě i v květnu. Jaké bude téma zatím neprozradíme, protože to ještě samy nevíme. Nějaké náměty máme, můžete přispět i vy. Fotogalerie

Noc se Čtyřlístkem - březen/duben

IMG_20170331_192700.jpgmale_logo_bsb.gifBez jednoho dvacet malých čtenářů prožilo svou první noc v knihovně. Bašť se baví ve spolupráci s obcí Bašť připravila pro malé nocležníky nabitý program plný čtení, luštění, tvoření, ale i pohybu na čerstvém vzduchu. Po pohybových soutěžích následovalo představení a čtení úryvků z oblíbených knížek, které bylo přerušováno nejrůznějšími kvízy, hádankami, křížovkami, osmisměrkami, skládáním vystřihovánek nebo vyráběním záložek. Před desátou hodinou prošly děti stezkou odvahy, kterou pro ně připravili členové CYKLO TEAM BAŠŤ a po půlnoci se uložily ke spánku, který za čtení z knížek pohádek přicházel velmi pomalu a tak některé usínaly až okolo jedné hodiny. Děti si na památku nocování v knihovně odnášely knihu, časopisy Čtyřlístek, originální pohlednici od autora Čtyřlístku, poukázku na audioknihu, především ale spoustu zážitků. Fotogalerie

Vítání nových občánků - březen

V polovině března přivítala starostka obce rodiče narozených dětí, rodinné příslušníky a další vážené hosty na slavnostním vítání nových občánků obce. Řady občanů se rozrostly o čtyři holčičky a čtyři kluky. Miminka již tradičně přišly přivítat také děti z mateřské školy Bašť, tentokrát ze třídy Sluníček, které si pod vedením svých učitelek paní M. Kopecké a Vl. IMG_3962.JPGKlausové připravily pásmo básniček a písniček. Partnerem vítání byla společnost Svět dětí na dlani, která provozuje Centrum volného času v Měšicích a spolek Bašť se baví. Děti od obou partnerů obdržely malé dárky. S rodiči miminek se po přípitku a fotografování rozproudila živá diskuze, jejímž výsledkem by mohlo být obnovení mateřského centra v Centru pro rodinu Pohoda. Další miminka přivítáme tentokrát dříve než na podzim. Rodiče miminek narozených v prvních měsících tohoto roku naleznou pozvánky ve svých poštovních schránkách již v dubnu, slavnostní obřad se pak uskuteční v polovině května. Fotogalerie

Lesopark v Nové Bašti

IMG_20170408_103147.jpgBašť získala v roce 2016 ze Středočeského fondu rozvoje měst a obcí dotaci ve výši půl milionu korun na realizaci lesoparku na hranici zastavěného území v Nové Bašti. Obyvatelé lokality tak získají důstojný prostor pro trávení volného času.

V loňském roce se bohužel pro průtahy v územním řízení nepodařilo projekt zahájit a tak realizace byla přesunuta na letošní jaro. Projekt z autorské dílny Školního statku Mělník, který je podepsaný i pod parkem na Hlavní, bude realizovat firma KHL – EKO z Chomutova. Ta vyšla vítězně z výběrového řízení, kterého se účastnila desítka firem z celé České republiky. Dosud byla vyčištěna retenční nádrž, půdní frézou upravena zemina a terén a položeny základy budoucích cest. V průběhu dubna budou provedeny výsadby stromů, keřů a rostlin, založen nový trávník a osazen mobiliář. Do konce května by měl být projekt dokončen, vše závisí především na počasí. Fotogalerie

Bazárek - březen

male_logo_bsb.gif

Spolek Bašť se baví připravil v Centru pro rodinu Pohoda možnost prodat nepotřebné nebo nakoupit potřebné jarní a letní oblečení a boty pro děti. Z výtěžku je již tradičně věnována desetina na činnost spolku. Letošní první příspěvek byl po chudších časech rekordní, do pokladny spolku přibylo 1 651 Kč.

Pátek v Pohodě - březen

male_logo_bsb.gifNapoprvé se v knihovně sešla rovná desítka tvoření chtivých žen a dívek. Na rozehřání a ostrý zraIMG_20170310_193347.jpgk si připily šampaňským s jahodami. Pak už lektorka Radka Krčilová vysvětlila, jak navlékat korálky. Nebyla to žádná legrace, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některým chyběla fantazie nebo zručnost, dalším trpělivost a mnohé postrádaly brýle. Vlasce se  zamotávaly, korálky utíkaly z prstů, ale výsledné náramky stojí za to. Pro mimořádný úspěch zařadil pořádající spolek Bašť se baví do svého programu další Pátek v Pohodě, který bude v dubnu věnovaný tvoření z FIMO hmoty. Fotogalerie

Plesová sezóna 2017

DSC_0296.JPGDruhou březnovou sobotu byla country bálem ve Zloníně završena letošní baštěcká plesová sezóna. Country bál je tradiční akcí Baštěckých žen, letos se konal již po šesté. V únoru mu předcházel Myslivecký ples, který Myslivecký spolek Beckov Bašť tradičně pořádá v sokolovně ve Veltěži. Plesovou sezónu v Bašti zahajuje Květinkový ples, který připravují členové Základní organizace Českého zahrádkářského svazu. Věříme, že v co nejkratším období budeme moci pořádajícím spolkům a dalším organizacím nabídnout důstojné zázemí v polyfunkčním domě U Oličů a baštěcká plesová sezóna se tak přesune do Baště. Fotogalerie